مقالات

تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری

مقایسه و تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری

مقایسه و تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری

اگر به سایر مقالات ما در سایت سری زده باشید حتما با تا کنون با انواع ال سی دی گرافیکی و کاراکتری آشنا شده اید، اما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تفاوت های موجود در انواع ال سی دی کاراکتری و گرافیکی بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف انواع ال سی دی

صفحه نمایش کریستال مایع یا ال سی دی یکی از اختراعات جذاب الکترونیکی می باشد. با استفاده از ال سی دی می توان بازخورد دستگاه ها و ماشین آلات را دریافت کرد. بدین وسیله انسان به تبادل اطلاعات می پردازد. ال سی دی ها به دسته های مختلفی طبقه بندی می شوند. این گروه شامل ال سی دی کاراکتری، ال سی دی گرافیکی و ال سی دی تی اف تی می باشند. ال سی دی های کاراکتری در ابتدا وارد حوزه ارتباطات و تبادل اطلاعات شدند و تنها برای تعداد محدودی کاراکتر و متن استفاده می شدند. پس از آن ال سی دی های گرافیکی ابداع شدند که علاوه بر متن قابلیت نمایش تصاویر و انیمیشن های ساده را نیز داشتند.

در ادامه با پیشرفت تکنولوژی، تولید نمایشگر ها نیز گسترش چشمگیری داشت و ال سی دی های فیلم نازک با قابلیت بسیار بالا و ال ای دی ها تولید شدند. صنعت تولید نمایشگرها همچنان رو به پیشرفت می باشد و هر روز شاهد تولید نسل های جدید تر و با قابلیت بالاتر نمایشگر ها هستیم.

ال سی دی کاراکتری چیست؟

نمایشگر کریستال مایع کاراکتری ساده ترین نوع ال سی دی ها می باشد. ابعاد کوچک و تعداد کاراکتر مشخص و محدود از ویژگی های این گروه می باشد. ال سی دی کاراکتری به دلیل قیمت بسیار پایین، مصرف انرژی بسیار کم و طول عمر طولانی با استقبال مشتریان مواجه شد. تعداد پایه های ال سی دی کاراکتری معمولا 16 عدد بوده و برای متن های کوتاه استفاده می شوند. این گروه بر اساس اندازه به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که پر کاربرد ترین نوع ال سی دی کاراکتری 2*16 می باشد که دارای 2 سطر و 16 کاراکتر است. همچنین بر مبنای تبادل اطلاعات به دو دسته سریالی و موازی تقسیم می شوند.

یکی از کاربردهای ال سی دی کاراکتری در ساخت ماشین حساب می باشد.

 ال سی دی کاراکتری 2*16

                                                              ال سی دی کاراکتری 2*16

ال سی دی گرافیکی چیست؟

LCD گرافیکی قابلیت نمایش متن، تصویر و انیمیشن های ساده را دارد. این گروه برای عملکرد گرافیکی خود نیاز به حافظه داخلی دارند. بر اساس تعداد پیکسل، کنترلر و حافظه داخلی قیمت متفاوتی دارند. پرکاربرد ترین ال سی دی گرافیکی 128*64 می باشد. کیفیت نمایش تصاویر در ال سی دی گرافیکی مناسب می باشد و در دستگاه های پیشرفته تری استفاده می شوند. مختصات پیکسل ها در این نوع نمایشگر ها مشخص است و با فعال یا غیر فعال شدن هر پیکسل تصاویر به نمایش در می آیند.

یکی از کاربردهای ال سی دی گرافیکی در ساخت دستگاه پوز می باشد.

ال سی دی گرافیکی 128*64

                                                        ال سی دی گرافیکی 128*64

مقایسه و تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری

برای بررسی تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری باید به چند مورد توجه نمود. از جمله پر کاربرد ترین و مشهور ترین نمایشگر ها که در ساخت دستگاه های مختلف استفاده می شوند ال سی دی های کاراکتری و گرافیکی می باشند. این دو گروه دارای شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر می باشند. اصلی ترین شباهت این گروه یکسان بودن ساختار هر دو گروه می باشد. پایه و اساس آن ها کریستال مایع می باشد که تعداد مشخصی پیکسل دارند.

از جمله تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری در ابعاد و سایز آن ها می باشد. ال سی دی گرافیکی ابعاد بزرگتری نسبت به نوع کاراکتری دارد. بالطبع هر چقدر میزان سایز نمایشگر بزرگتر باشد تعداد پیکسل بیشتری دارد. بنابراین ال سی دی های گرافیکی سایز بزرگتر و تعداد پیکسل بالاتری دارند.

هر چه میزان پیکسل بالاتر باشد کیفیت تصاویر بالاتر و محدودیت کمتر می باشد. ال سی دی کاراکتری تعداد محدودی کاراکتر را می تواند نمایش دهد. همچنین قابلیت نمایش تصاویر را ندارد. ال سی دی گرافیکی علاوه بر نمایش متن بیشتر، قابلیت نمایش تصاویر با کیفیت بالا و نیز نمایش انیمیشن های ساده را دارد.

از دیگر تفاوت ال سی دی گرافیکی و کاراکتری ساختار آن ها می باشد. ال سی دی کاراکتری ساختار ساده تری نسبت به نوع گرافیکی دارد. ال سی دی گرافیکی ساختار پیچیده تر و تعداد پین بالاتری دارد. از طرفی پیچیدگی ساختار باعث دشوار تر شدن کاربری سیستم می گردد.

ال سی دی های گرافیکی به دلیل ابعاد بزرگتر و تعداد پیکسل بیشتر و نیز ساختار پیچیده تر قیمت بالاتری نسبت به ال سی دی کاراکتری دارند. بنابراین برای خرید ال سی دی گرافیکی باید هزینه بالاتری پرداخت نمود.

ال سی دی گرافیکی برای عملکرد مطلوب و تبادل اطلاعات گرافیکی به حافظه داخلی و کنترلر نیاز دارد در صورتی که برای استفاده از ال سی دی کاراکتری نیازی به رم نیست. ال سی دی گرافیکی با قابلیت نمایش تصاویر با کیفیت بالاتر در دستگاه های پیشرفته تری به کار می رود. البته ال سی دی های کاراکتری به دلیل قیمت بسیار پایین و مصرف انرژی کم خواستاران ویژه خود را دارند.

ال سی دی های گرافیکی قابلیت های بالاتری نسبت به ال سی دی های کاراکتری دارند ولی در عین حال هر دو گروه محبوبیت و جایگاه ویژه خود را دارند. بسته به نوع دستگاه و کاربری لازم می توان از انواع مختلف ال سی دی ها استفاده کرد. البته این نوع نمایشگرها برای تلویزیون و مانیتور مناسب نیستند. امروزه نمایشگر های پیشرفته تری تولید و عرضه می شوند. پس از ال سی دی کاراکتری و گرافیکی انواع جدید تری وارد بازار شدند که به نام TFT یا ال سی دی فیلم نازک شناخته می شوند. این گروه طیف رنگ وسیع تری داشته و برای مانیتورها مورد استفاده قرار می گیرند.

البته ال سی دی گرافیکی در انواع تک رنگ و رنگی ساخته می شود ولی همچنان از کیفیت نمایش بالایی برخوردار نیستند. ال سی دی کاراکتری در دستگاه های دماسنج و رطوبت سنج، ماشین حساب ها و ساعت های دیجیتال و …. استفاده می شود. از ال سی دی گرافیکی در تجهیزات پزشکی، دستگاه های پوز، دستگاه های صنعتی و سیستم های صوتی و تصویری و امنیتی استفاده می شود.

چشم انداز

صنعت تولید نمایشگر ها در حال پیشرفت می باشد. امروزه نمایشگرهای بسیار باریک و با تعداد پیکسل بسیار بالا در حال تولید و عرضه هستند. کیفیت تصاویر به طرز وحشتناکی افزایش یافته به طوری که گویا بیننده در صحنه حاضر می باشد. با این وجود ال سی دی های کاراکتری و گرافیکی با قابلیت های مختص خود، همچنان جایگاه و کاربرد خود را حفظ نموده اند.

ال سی دی گرافیکی و کاراکتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *