بازرگانی, پیشرو تلاشگران, مقالات

شرایط صادرات کالا چیست ؟

صادرات به چه معنی است ؟

صادرات به فروش کالا و خدمات به کشورهای دیگر اطلاق می شود که از این طریق باعث ورود ارز به داخل کشور می شود. این امر موجب رشد و توسعه ی اقتصادی می گردد. به کمک صادرات می توان در تجارت و اقتصاد کشور توازن و تعادل ایجاد کرد .

علاوه بر صادرات نفتی صادرات غیر نفتی نیز وجود دارد که همیشه از مسائل مهمی در اقتصاد کشور بوده است. دولت همیشه توجه خاصی به آن داشته است. به همین دلیل به صادر کننده گان ، تسهیلات و مزایای خوبی اهدا می شود تا از این طریق آنها را در امر صادرات حمایت کنند. گمرک نیز در همین راستا سعی دارد با آسان کردن عملیات گمرکی و ترخیص کالا به افراد صادر کننده کمک کند .

چه کسی صادر کننده محسوب می شود ؟

هر شخص حقیقی یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی یا مجوز از وزارت بازرگانی باشد و در امر صدور کالا فعالیت کند را صادر کننده می گویند .

صادرات به چند دسته تقسیم می شود ؟

1-صادرات موقت : زمانی که کالا برای عرضه در نمایشگاه ها و یا به منظور برخی تعمیرات و یا کامل شدن از محدوده ی گمرکی کشور خارج می شود و وارد قلمرو گمرکی کشور دیگری می شود و دوباره به  کشور فرستنده باز می گردد .

2-صادرات قطعی : خروج کالا از کشور به دلیل فروش یا مصرف آن در کشورهای دیگر

3-صادرات مجدد : کالاهایی که قبلا وارد یک کشور شده و بر روی آنها هیچ گونه تغییر شکلی صورت نگرفته باشد و به آنارزش افزوده اضافه نشده . این کالا توسط تاجران یا صادر کننده گان ان کشور به کشور سومی از طریق مناطق آزاد یا بنادر صادر شود

READ  مجوز های لازم برای ترخیص کالا

4-ترانزیت خارجی : عبور کالاهای خارجی از مرزهای کشورمان

5-فرستادن کالا به عنوان نمونه بازرگانی برای بازاریابی : فرستادن و خروج نمونها به صورت موقت از گمرک کشورکه فقط به منظور نمایش و گرفتن سفارش  از کشور خارج می شود .

کارت بازرگانی :

کارت بازرگانی توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن صادر می شود و باید توسط وزارت بازرگانی تایید شود. صادرات کالا مستلزم داشتن کارت بازرگانی می باشد .

در چه شرایطی می توان بدون داشتن کارت بازرگانی صادرات انجام داد ؟

1-پیله ورانی ( تاجر دوره گرد ) که دارای کارت پیله وری هستند

2-سازمانها و موسساتی که دارای ردیف بودجه باشند

3-صادر کننده گان تازه کار که برای یک دوره ی شش ماه از وزارت بازرگانی مجوز دریافت کرده اند

4-شرکتهای تعاونی مرزنشین

کالاهای صادراتی به چند گروه تقسیم می شوند ؟

الف ) کالاهای مجاز

ب ) کالاهای مشروط

ج ) کالاهایی که صادرات انها ممنوع میباشد

برای صدور کالا چه مدارک و اسنادی نیاز است ؟

1-داشتن کارت بازرگانی

2-در صورتیکه که خریدار کالا درخواست گواهی بهداشتی کالا را داشته باشد باید نسبت به گرفتن ان اقدام شود

3-ارائه ی گواهی قرنطینه در مورد دام و گیاهان در صورتیکه خریدار ان را طلب کرده باشد

4-ارائه ی گواهی استاندارد

فرد صادر کننده کالا بعد از اینکه تمام مدارک را اماده کرد. ، باید کالایی را که می خواهد صادر کند را به گمرک مربوطه ببرد. و بعد از گرفتن قبض انبار ، در چهار نسخه اظهار نامه ی صادراتی را تنظیم و به گمرک بدهد . یک نسخه از اظهارنامه به عنوان پروانه ی صادرات محسوب می شود .

READ  مراحل ترخیص کالا از گمرک

مزایای صادرات :

1-صادرکننده گان برای اینکه در بازارهای جهانی بتوانند در عرصه ی رقابت پیروز شوند باید کالاهای باکیفیت اما با قیمت مناسب عرضه کنند

2-بالا بردن مهارت کارکنان به منظور تولید کالاهای استاندارد

3-هر کشور برای اینکه در زمینه ی اقتصادی رشد داشته باشد باید در اقتصادش تعادل و توازن را بر قرار نماید

4-بالا بردن تولید و افزایش سهم بازار

معایب صادرات :

1-در صورت نداشتن برنامه ریزی و تخصص در زمینه ی مالی امکان دارد. شرکت به دلیل نوسانات نرخ معاوضه در طول فعالیت صادراتی دچار مشکل شود

2-بوجود امدن مشکلات در شرکتهای کوچک که در رابطه با تولید کالا و خدمات در بازارهای خارجی فعالیت می کنند .این مشکلات که خود به علت نداشتن شناخت کافی از قواعد و اصول بازرگانی ،هم زبان نبودن و اختلافات فرهنگی بوجود می آید

شرکتهای بازرگانی فراوانی وجود دارد که در رابطه با صادرات کالا فعایت می کنند اما شرکت بازرگنی فراتجارت هخامنش با داشتن سابقه ی طولانی در این زمینه و داشتن کادری متخصص و مجرب سابقه ی درخشانی در امر صادرات کالا داشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *